spot_img

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...

Co dělat, když vás kolegové v práci pomlouvají

Každý kolektiv je do jisté míry semeništěm pomluv a spiknutí – taková je...

Kde všude hledat pracovní příležitosti

V době internetu již tato otázka není pro uchazeče...

Jak poznat luxusní hodinky

Luxusní hodinky nejčastěji nosí na svých číselnících loga světově proslulých hodinářských...

8 tipů, jak si vybrat správné zahradní osvětlení

Promyšlené schéma venkovního osvětlení v noci nejen oživí vaši zahradu a terasu, ale může zvýšit také bezpečnost a rozšířit vaše obytné prostory. Před tím, než začnete poohlížet lampičky v obchodě, promyslete si těchto 8 kroků.

 1. Zabezpečte zdroj energie
  Znáte to, když není šťáva, není světlo. Než začnete rozmísťovat po zahradě svítidla, je třeba zjistit, jak dostat elektřinu na správné místo, případně vymyslet bezdrátový způsob, například 12V baterie, solární články, olej nebo bioplyn. Pěknou atmosféru vykouzlí i lampy se svíčkami, jen jsou náročnější na údržbu a je třeba je zajistit proti riziku požáru. Tento problém je praktické vyřešit ještě před tím, než se rostliny rozrostou, ideálně ještě při plánování výsadby. Navrhování efektů a výběr svítidel přichází na řadu až poté.
 2. Rozpočet na osvětlení
  Doporučujeme vyčlenit nejméně 5% z celkových nákladů na zahradu na vaše požadavky na osvětlení. To vám umožní vytvořit světlé průchozí trasy i dostatek uživatelského prostoru zahrady a terasy po setmění.
 3. Vyberte si kvalitní materiály
  Vaše zahradní svítidla budou podléhat nejrůznějším povětrnostním extrémům, takže se vyplatí zvolit trvanlivé a kvalitní modely, které dlouho vydrží. Jedním z materiálů, které se nejvíce osvědčily, je kvalitní mosaz, která je přirozeně odolná vůči korozi. Mosaz poskytuje také perfektní základ pro různé povrchové úpravy – může být například práškovaná nebo galvanicky pokovená matnou černou, niklovou, měděnou či bronzovou vrstvou. Často se však používají také hliník se speciální povrchovou úpravou a odolné plasty.
 4. Nastudujte si hodnoty IP
  IP je tvz. krytí, které udává, do jak náročných podmínek je lampa vhodná. První číslice za IP udává stupeň ochrany proti dotyku a vniknutí tělesa (hmyz, prach). Druhá číslice označuje to, zda a jak moc je lampa vhodná tam, kde působí voda. Výrobci mají povinnost tyto dvě číslice na výrobcích uvádět. U zahradních svítidel by ani jedna z těchto dvou číslic neměla mít nižší hodnotu než číslo 4. Pokud není světlo chráněno před deštěm a větrem, je optimální hodnota IP 66. Světla umístěná blízko u země nebo v jezírku vyžadují IP 68.
 5. Udělejte si přehled v různých typech
  Prozkoumejte, jaké typy osvětlení máte k dispozici na trhu. Dělí se podle různých hledisek, které vám napoví, jak a kde můžete svítidla využít. Kromě zmiňovaného zdroje energie známe svítidla přenosná, pevná, zemní a vodní. K přenosným patří hlavně lampy na zapichování do země, které se hodí k osvětlení záhonů nebo vyzvednutí zajímavých rostlin, praktičtější jsou však bez kabelů, na solární zdroj. Sloupkové lampy jsou skvělé pro vyznačení silnic a chodníků, bodové zase pro zvýraznění architektonických prvků nebo míst na terase. Pásová světla lze použít k osvětlení schodů, podsvícení záhonů, zabudovaných sedadel, grilu nebo terasového pultu pro přípravu jídla a nápojů. Velmi nenáročné jsou girlandy nazývané také festivalová svítidla, pomocí kterých můžete vytvořit zářivou stříšku nebo vyznačit linie prostoru.
 6. Vyberte si LED
  LED diody se již dnes staly standardem pro většinu osvětlovacích aplikací včetně vnějšího prostředí. Jsou energeticky účinné, dlouhotrvající a mají snížený tepelný výkon. Při výběru odstínu si uvědomte, že žluté světlo je více relaxační než bílé světlo, které je lepší pro zvýraznění barev a textury povrchů.
 7. Upřednostněte bezpečnost
  V zahradě a na terase je v první řadě důležité osvětlit všechny po tmě nebezpečné oblasti, jako jsou chodníky, schody nebo opěrné zdi či sloupy. Při osvětlování trasy potřebujete tolik světla, abyste viděli na cestu, ale aby vás zároveň neoslepovalo. Světlo s 300 až 400 lumeny poskytne dostatečné osvětlení pro bezpečnost bez oslepení.
 8. Nepřehánějte to
  Jednou z chyb, kterou majitelé domů dělají, je přílišné prosvětlení jejich zahrady. Dvůr nemusí vypadat jako Champs Elysées, záleží hlavně na zvýraznění zón a příjemném prostředí. Je důležité zahrnout do zahrady oblasti světla a tmy, aby bylo dosaženo kontrastu a rovnováhy.
spot_imgspot_img